Bosch’un 1 milyar euroluk çip fabrikası üretim için düğmeye basıyo

Alman otomotiv sektörünün öncü tedarikçilerinden biri olan Bosch, 1 milyar euro yatırım ile Almanya’da bir çip fabrikası kurdu. Bosch’a, tesisi kurmak için 200 milyon euro destek sağlandı.

Şirket tarihinin gerçekleştirdiği en büyük yatırımlardan biri olan fabrika, tamamlandığında 700 kişiye iş olanağı sağlayacak.

Dresden şehrinin yakınlarında kurulacak fabrika, küresel pazarda çip tedarikinde büyük sıkıntının yaşandığı bir dönemde faaliyete geçti. Ancak kurulan tesisin global çip darboğazının aşılması için yeterli olmayacağı da aktarıldı.

Tesis, planlanandan 6 ay önce temmuz ayında üretime elektrikli aletler için çiplerle başlayacak ve eylül ayında otomotiv çipleri üretimi de devreve girecek.

Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, “Bosch için yarı iletkenler temel bir teknolojidir; bunları geliştirmemiz ve üretmemiz, stratejik açıdan önemlidir. Dresden’de, yapay zekâ yardımıyla yarı iletken üretimini bir sonraki seviyeye taşıyacağız. Bu, bizim ilk AIoT fabrikamız. En başından itibaren tamamen ağa bağlıdır, veri odaklıdır ve kendi kendini optimize etmektedir” ifadelerine yer verildi. Bosch’un bu fabrikasının sanal açılışına Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager de yer aldı.

KAYNAKÇA: https://www.haberservisim.com/boschun-1-milyar-euroluk-cip-fabrikasi-uretim-icin-dugmeye-basiyor/

7/24 İHBAR HATTI
7/24 İHBAR HATTI
7/24 İHBAR HATTI